Jak pracovat z domova a být zdraví a fit

26.07.2019 23:33

Když pracujete z domova na počítači a trávíte delší čas v jedné poloze, namáháte tak krk, oči záda i hlavu. Dlouhodobé sezení nepůsobí dobře na krevní oběh ani vaši fyzičku. Nehledě na to, že pokud nemáte dostatek pohybu, začne se vám nehorázně srážet oblečení.

Stačí ale několik jednoduchých změn ve způsobu, jakým pracujete a můžete se jich jednou pro vždy zbavit.

 

Tohle je návod, jak při práci z domova zůstat zdraví a fit

 

jak zůstat zdraví při práci z domova

 

 

1. Jak na zdravé oči

Při práci z domova na pc své oči hodně namáháme. Proto je důležité dávat si pozor na správné osvětlení. A to nejen externí, kdy je třeba dobře nasvícená pracovní plocha a prostor, ale i nastavení intenzity podsvícení monitoru u počítače i mobilního telefonu.

Při práci, zejména v zimních dnech, kdy intenzita denního světla prudce klesá, je třeba dobře zvolit osvětlení místnosti. Okolní osvětlení by mělo být vždy intenzivnější, než záře monitoru a displeje. (To platí i o sledování televize) Pokud pracujete v přítmí, nebo dokonce po tmě, zorničky jsou rozšířené a škodlivé světlo z monitoru a displeje tak vniká hluboko do oka. Můžete si tak nejen přivodit bolesti hlavy, ale dokonce velmi vážně poškodit zrak.

Většina LCD monitorů je totiž kalibrována na 6500K. Modré světlo, které vyzařují také například televizory, unavuje nejen oči, ale i mozek.

 

práce doma v šeru

Velmi vhodné je používat filtry, které brání škodlivému světlu. Pro mobily můžete využít některou z aplikací. Pro práci na pc můžete používat speciální brýle, které brání oči před škodlivým zářením.

 

2. Jak na zdravou krční páteř

Když si představíte, že průměrná hmotnost hlavy je 4,6 kg, není divu, že při dlouhodobém nesprávném sezení u počítače je krční páteř enormně namáhána. To může vést k vychýlení páteře, bolestem hlavy a dokonce k depresím.
Proto je důležité krk často protáhnout a uvolnit.

Důležitá je výška v jaké máme monitor před očima. Doma si při práci můžete výšku upravovat, jak potřebujete. Samozřejmě ideální výška by byla ve výši očí, ale to je např. při práci na notebooku jen těžko proveditelné, pokud nemáte extra klávesnici.  Můžete ale použít stojan, na která notebook umístíte a tím výši monitoru alespoň trochu upravíte.

 

doma si můžete zvolit výšku monitoru k práci

 

 

3. Jak na zdravá záda

Nesprávné držení těla u počítače, nadměrně namáhané svaly v horní části páteře a nesprávné hrudní dýchání, mohou způsobit zdravotní komplikace. Předejít se jim dá snadno volbou vhodné židle.

Pokud zrovna nemůžete investovat do královského křesla, můžete jej částečně nahradit balanční podložkou, kterou položíte na svou stávající židli, nebo velkým míčem na cvičení.

Pravidelné cvičení napomůže uvolnění a protažení přetěžovaných svalů a posílení ostatního svalstva.

 

 

4. Jak na zdravé šlachy

Při dlouhodobém namáhání hybného systému rukou při práci s myší, mohou vznikat komplikace jakými je tenisový loket, zánět šlach, či syndrom karpálního tunelu. Jako prevenci můžete použít podložky, aby se zápěstí a předloktí neutiskovaly o hranu stolu. Také nastavením výšky pc a židle tak, aby lokty při práci svíraly úhel 90º

 

 

5. Jak na zdravou psychiku

I při práci z domova se může stát, že pocítíte stres.

Zejména, když pracujete dlouhou dobu bez přestávky. Stres je způsob, jakým tělo reaguje na hrozící nebezpečí, nebo nenaplněnou potřebu. Když umíte se stresem zacházet, může být i dobrou motivací. Způsobem, jak zbystřit smysly a předcházet nebezpečím. Nadměrný stres však zdravý není. Proto je dobré, umět se s ním vyrovnat.

Ventilovat stres můžete díky pohybu na zdravém vzduchu a cvičení. Prevence je pak v úpravě zdravého jídelníčku, dostatku spánku, naučit se relaxovat a nezapomínat na zábavu. Kolektiv ve kterém se pohybujete je také důležitý faktor. Proto čas od času navštivte některé z coworkových center a navažte kontakty se stejně motivovanými a smýšlejícími lidmi.

Dodržujte pravidelný a dostatečný pitný režim. Nahraďte ten 4 šálek kávy , který si právě vaříte, šálkem čaje matcha.

K odbourání stresu můžete využít také nejrůznější aplikace a hračky.

jak odbourat stres při práci z domova

 

 

Nechte se inspirovat i dalšími články na podobné téma:
 

Jak si vybrat tu správnou práci z domova, aby nezabrala moc času a přinesla přesto jste si vydělali peníze

Jak si vybavit kancelář pro práci z domova

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

E-BOOK ZDARMA

Jak se stát

virtuálním asistentem

 

Přivýdělek z domova