Jak jsem začínala já a co bych dnes udělala jinak, stát znovu na začátku

17.01.2020 14:43

Byla jsem na vašem místě. Vím, jaký je to pocit...


Když jsem se v roce 2006 rozhodla, že se stanu virtuální asistentkou, pustila jsem se na zdánlivě nemožnou misi. Jako singl máma od dvojčat jsem opustila stálé zaměstnání a začala podnikat.

V té době u nás ještě virtuální asistentky nebyly... a ani kloudné informace. Tenkrát nebylo, od čeho se odrazit.

Četla jsem několik knížek o virtuálních asistentech, které byly k dostání na Amazonu.

Měla jsem celkem slušné zkušenosti z kanceláře, managementu a také přímo z obchodu. Ale nebyla jsem si jistá, jak vybudovat výdělečné online podnikání, se stabilním příjmem a prací, která uživí mne a mou rodinu.

Protože... být virtuální asistent, není jako otevřít si cukrárnu, kam každý strčí nos, když ho honí mlsná. Prezentujete se online. Své služby nabízíte i poskytujete online. A pokud své služby neumíte online také prodat... pak své podnikání neřídíte. Nemáte pravidelný, spolehlivý příjem.

Tehdy vám nezbyde nic jiného, než být ODKÁZANÍ na firemní katalogy, pracovní portály a vtírání se na sociálních sítích,... jako podomní prodejci, zvonící s kufříkem laciné kosmetiky u každých domovních dveří.

A nikdy netušíte, kdy ... a jestli vůbec, se na vás někdo obrátí. 

 

Měla jsem stejné otázky a problémy, jako většina dnešních začínajících virtuálních asistentů a vlastně všech online podnikatelů

 


Musíte přijít na to...


...Jak získat stálý přísun klientů?

Teď, když jsem brala svou práci virtuálního asistenta vážně a chtěla jsem jím být na plný úvazek, nemohla jsem pracovat na dohodu... jako singl máma od dvojčat jsem se nemohla spokojit s tím, že možná získám klienta jednou za uherský rok. Potřebovala jsem jich stálý přísun, aby... když jeden odejde, nahradil ho jiný. Jak to ale udělat? Tehdy nikdo nevěděl, kdo jsem.

Jak někoho přesvědčit, aby si mě najal?

 

... jak začít funkční podnikání?

...protože i když víte všechno možné o smlouvách, poplatcích, rozvrzích, tabulkách, webových stránkách, reportech, emailových službách... jestliže jsem chtěla opravdu vydělávat a pomáhat podnikatelům, musela jsem mít nejdřív sama životaschopné, samostatně fungující podnikání. Ne jen pofidérní přivýdělek, spíchnutý horkou jehlou a slepený kancelářskou lepící páskou. Potřebovala jsem byznys.

 

... jak poznat, kterými radami se řídit?

... protože když začínáte a nevíte nic o podnikání, ani online světě, je každá rada drahá.  Jak ale poznáte, že ten, kdo ji dává, skutečně má ty znalosti a zkušenosti, které potřebuji? Shánět se po certifikátu, živnostenském listu, nebo jiném dokumentu, vás zrovna nenapadne,... dokud se nespálíte. A na internetu si říká odborník kde kdo. Pravdou je, že špatní rádci vás okrádají o čas a zabíjejí podnikatelské sny.


... Jak si vytvořit působivé portfolio?

Je těžké ukázat, co umíte, když právě začínáte a měli jste teprve pár klientů. Nebo... když jste ještě neměli vůbec žádné.

 

...Jak ukázat svou konkurenční výhodu?

je pravda, že každé podnikání potřebuje dobrého asistenta. Ale... jak jsem mohla vyniknout mezi ostatními? Jak jsem mohla strčit do kapsy i ty klasické asistenty, na které byli majitelé firem zvyklí? Co byla moje jedinečná silná stránka?


Jak nabídnout vyvážené služby?

Jak jsem mohla dovést svou vlastní firmu do bodu, kdy mi začne přinášet větší zisk, bez toho, abych se upracovala k smrti? Aby mé příjmy nebyly jako horská dráha.

 

Jak neustále zlepšovat své dovednosti ?

Každý pracant je jen tak dobrý, jak dobré jsou jeho nástroje. A i když jsem se zlepšovala každým dnem, musela jsem najít cestu, jak neustále zlepšovat to, co dělám, abych měla úspěch, v jaký jsem doufala.

 

 


Příliš vysoká cena za to, když ignorujete takové otázky...

 

Když jsem svou první firmu Visassist.cz před lety zakládala, byla jsem sice dobrá ve své práci, ale podcenila jsem do očí bijící fakt...

Když nemáte dost klientů, nemáte dostatečné příjmy.

Když nemáte příjmy, skončíte.

Věci se nezačnou lepšit samy od sebe jen proto, že v to doufáte.


Bez toho, abych si na všechny ty základní otázky odpověděla, jsem nebezpečně riskovala blaho nejen své firmy, ale co hůř, své vlastní rodiny.

Jedna věc je, naučit se, jak poskytovat služby virtuálního asistenta. Naprosto jiná věc je, jak prásknout do koní a vybudovat z toho skutečně výnosné podnikání, které mne bude na slovo poslouchat.


To, co jsem opravdu chtěla, byla sebedůvěra, svoboda a klid, který může přinést jen pravidelný příjem. Takový, nad kterým máte kontrolu. Kdy dokážete předem říct, kolik si vyděláte za měsíc, nebo za půl roku.

Ale neměla jsem potřebné dovednosti, abych to dokázala.
Alespoň na začátku.
S pomocí knih, seminářů, kurzů a toho nejlepšího učitele ze všech... ZKUŠENOSTÍ, jsem začala postupně na všechno přicházet.

 

Nebylo to ani trochu lehké

Mám za sebou sposty nepříjemných překvapení.
Experimentovala jsem, učila jsem se...ale i selhávala, díky špatným radám... a po každém selhání, se vždycky zvedala zpátky na nohy.
Začala jsem stavět svoji firmu cihlu po cihle.

Zúčastnila jsem se nespočtu kurzů a to nejen tady u nás v Čechách, ale i v zahraničí. Abych se posouvala dál a nacházela nové klienty. Vynaložila jsem na své vzdělání ...dnes už stovky tisíc.

Je to pár let, co jsem dosáhla všech svých cílů, které jsem si na začátku dala. A jak jsem se zlepšovala, řada mých přátel i samotných klientů mě povzbuzovala, abych virtuální asistenty začala učit.

Dlouho jsem odolávala, než jsem vytvořila svůj úplně první kurz pro virtuální asistenty.

Ale... ten byl po vzoru zahraničních kurzů celý o tom, jak poskytovat služby virtuálních asistentů. Ne jak díky nim vybudovat pravidelný příjem.
A protože jsem v zahraničí poznala, kolik virtuálních asistentů má ve skutečnosti potíže vytvořit životaschopnou firmu, natož ziskovou, jako jsem měla já, tak jsem si řekla...


Co když bych se stala učitelem, jakého jsem nikdy neměla?


A proto jsem v roce 2015 založila VA Akademii. Místo pro každého, kdo chce jako virtuální asistent vybudovat ziskové online podnikání. A kdo chce umět firmám POMÁHAT, získat to samé.

Vzala jsem všechna poučení ze svých chyb, všechny postupy, strategie a taktiky, které jsem za to více než desetiletí získala a otestovala... a vložila je všechny do svých tréninků.

Teď je můžu předat vám.

 

Ale jedna věc musí být JASNÁ...

Můžu vás vést, abyste si vybudovali své vlastní, vysoké příjmy z virtuálního podnikání... rychleji a spolehlivěji, než jakýkoli jiný program podobného druhu, který na českém i zahraničním trhu najdete.


Protože... úspěšní virtuální asistenti si tahle tajemství pečlivě střeží.

Bojí se konkurence.

 

Ale já CHCI, abyste uspěli. A to OPRAVDU uspěli. To je totiž má práce.

Tím myslím...

Abyste nebyli závislí na tom, jak se vyvíjí inflace.

Abyste nebyli závislí na mně, portálech, nebo internetových skupinách.

Na tom, jestli vás někdo někomu doporučí.

Abyste nemuseli odvádět desátek z vydělaných peněz od každého klienta agentuře, pracovnímu portálu, ani někomu dalšímu, ale mohli si je dát stranou třeba na... o pár hvězd lepší ubytování, nebo letenku první třídou.

 

 

Jednou z věcí, které bych neměnila, je, zkušenost ze zaměstnání

 

A to jak z maličkých firem, těch středních, tak i nadnárodních korporací. Protože ...nejlepší způsob, jak poznat jejich potřeby, je, být jejich součástí.

Různě velké firmy potřebují jiné služby. Nebo jinak poskytnuté.

České firmy mají o řízení a službách jiné představy, než ty, které sem přišly ze zahraničí.

Malé firmy potřebují jinou strategii, než ty velké.

Mají jiné požadavky na způsob, provedení, kvalitu i na výsledek.

 

Za léta, jež se v téhle branži pohybuji, jsem prošla mnoha tréninky a měla spoustu rádců, ale z velké části jsem na to, jak virtuální služby prodat online, musela přijít sama.

Nejen proto, že ekonomika a podnikatelské prostředí je mezi západem  (přesněji mezi Spojenými státy, Austrálií, Velkou Británií, kde VA fungují už léta) a Českou republikou tak diametrálně odlišné, ale také proto, že před 15 lety, když jsem se svou první firmou začínala, tak byl výraz virtuální asistent u nás naprosto neznámý.

Dokonce i dnes spousta lidí o virtuálních asistentech stále netuší.


Proto jsem musela přijít na takový systém, kterým dokážu prodat své služby lidem, kteří o virtuálních asistentech v životě neslyšeli.

 

 

Američané mají rčení...

Start before you're ready

 

Začni dřív, než jsi připraven.

Chyba je ale v překladu takové rady. Začni, nežli se cítíš připraven.

Jsem velkým zastáncem osobního rozvoje. A je pravda, že jsou v životě chvíle a situace, na které se nikdy nebudeme cítit dostatečně 100% připravení.

Narození prvního dítěte...

Narození dvojčat...

Narození prvního dítěte, ze kterého se vyklube narození dvojčat ( jako v mém případě :)

Ale třeba i ztráta někoho blízkého.

 

Zkrátka... velké životní změny... jsou VELKÉ.

A TO nás děsí.

PROTOŽE... kromě všeho, co se s nimi pojí,... ať už radost, nebo smutek... se bojíme toho, co bude PO nich.

 

Takovou velkou změnou může být i změna kariéry.

Nebo přechod od ,, být zaměstnancem", kde vám někdo přesně říká, co máte dělat a kdy,... k podnikání.

To je totiž na vás, rozhodovat o tom, co, kdy a kde, máte udělat.

 

A to, kolik si vyděláte, je jen vaše odpovědnost.

Nemůžete to hodit na korporát, firmu, nebo šéfa. Protože... VY jste ti jediní, kdo o svém příjmu rozhoduje.

Když nevyděláváte, ...není to chyba nikoho jiného.

Znamená to, že jste si s něčím nevěděli rady. Někde udělali přešlap.

A NIKDO Z NÁS se necítí na takovou zodpovědnost 100% připraven.

 

Všichni hned vidíme katastrofické scénáře a hlavou se nám honí plno otázek...

  • Jak budu vypadat, když neuspěju?
  • Co budu dělat, když to nevyjde?

Legrační je, že když se zeptám některého z mých studentů, z čeho měli největší strach, vždycky je to z neúspěchu.

Ale...

 

To je bitva na celý život

 

Když jste podnikatel, strach a pochybnosti jsou na denním pořádku.  Je jedno, kolik zkušeností máte, kolik vyděláváte, nebo jak jste úspěšní. Vždycky se ptáte...,,vyjde to?"

Já o sobě pochybuji každičký den.

 

Když si nenecháte našeptávat od okolí, od lidí, které znáte, nebo často i neznáte... že je to risk, že to nedokážete... že to třeba nevyjde...

Když se svým strachem necháte vést, namísto ovládat...

Když se naučíte, soustředit se na to, jak neúspěchu předcházet...

BUDETE v pohodě a všechno dobře dopadne.

 

 

Další články, které zajímají čtenáře:

 

Jak získat stálý přísun klientů

Myslí si váš klient, že je vaše služba virtuálního asistenta moc drahá? TOHLE UDĚLEJTE...

 

 

 

 

 

 

Markéta Bouhaniková virtuální asistentka

Markéta Bouhaniková je první dámou VA Akademie, členkou Mezinárodní Asociace Virtuálních Asistentů a autorkou Učebnice pro Virtuální Asistenty.

Marketér tělem i duší. Přednáší o sociálních médiích, je lektor a odborný poradce pro virtuální asistenty.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

E-BOOK ZDARMA

Jak se stát

virtuálním asistentem

 

 

Přivýdělek z domova

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Tipy ZDARMA
 
 
Nástroje pro VA
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ZDARMA KE STAŽENÍ:
 
 
 
Slovníček pro virtuální asistenty
Stačí zadat e-mail, kam ho máme poslat.
Můžete si ho, pokud chcete, také zakoupit za 20,-. V tom případě nás kontaktujte emailem.