Nabídky práce na živnostenský list POZOR!

14.01.2016 04:56

Pročítáte často nabídky práce?

Dejte si pozor, co vlastně čtete!

Pozor na nabídky práce na živnostenský list

Často se setkávám s výrazem práce na živnostenský list.

Přijmeme asistentku na ŽL. Nebo prodejce, finančního poradce, realitního agenta... Často bývá taková formulka nejen v běžných nabídkách práce v inzertních rubrikách, ale dokonce jako nabídka kariéry u nejrůznějších společností. Už jste se s ní také  setkali? „Tak co. Udělám si živnostňák a vezmu to,“ říkáte si.

Tak TADY se zastavte. HNED!

První věc, kterou si musíte uvědomit, je, že v okamžiku, kdy máte  živnostenský list, jste podnikatel. Ať se vám to líbí, nebo ne. A druhé, co musíte udělat, je, začít jako podnikatel přemýšlet. Nic totiž, jako zaměstnání na živnostenský list, neexistuje. Jste-li jednou podnikatelem, může se jednat maximálně o spolupráci. Nejste podřízený člověka, kterému na inzerát odpovídáte. A on si platí službu, kterou poskytujete.

Proč je to tak důležité?
Když si tohle uvědomíte, můžete a vsadím se, že i budete, hledat klienty, kteří vám za stejnou práci zaplatí lépe. Budete je hledat aktivně. Zatímco když se cítíte jako zaměstnanec, nic takového vás ani nenapadne.
Budete se  zlepšovat v tom, co děláte. A bude vás to bavit, protože vám to bude přinášet viditelné výsledky a to nejen finanční. Vám. Ne tomu, pro koho pracujete.

Poznáte, že s každou novou dovedností získáváte víc sebevědomí a vlastních klientů. Už se nemusíte  vázat jen na toho jednoho. Můžete často pracovat s více klienty najednou. Často kombinace dvou jednodušších a časově méně náročných úkolů přináší více peněz, než práce pouze pro jednoho klienta.

Když se necháte, jak se říká, „ přijmout na živnostňák, “ nezapomeňte, že nebudete mít výdaje jen
na sociální a zdravotní pojištění ( téměř 4.000,-), také za účetního na konci daňového období.
Půjčka, nebo jakákoliv změna v bance bude muset počkat až do daňového přiznání.

Pozor na smlouvu. Ve smlouvě může být řada chytáků. Vždy pečlivě číst! Čtěte také pečlivě smlouvy z předchozích zaměstnání. Může v nich být zákaz podnikání ve stejném oboru, po několik následujících let od výpovědi.

Takže, než si pořídíte živnostenský list kvůli „ zaměstnavateli “ uvědomte si, jak se věci mají. Podnikat byste měli kvůli sobě, ne proto, že vám někdo dá „ nůž na krk. “

Zajímal by tenhle článek i tvé přátele? Neváhej ho sdílet, třeba na Facebooku :D

                                                                                                                                              

 

 

 

 

 

Markéta Bouhaniková je první dámou VA Akademie, členkou Mezinárodní Asociace Virtuálních Asistentů a autorkou Učebnice pro Virtuální Asistenty.

Marketér tělem i duší.

Přednáší o sociálních médiích, je lektor a odborný poradce pro virtuální asistenty.

Působila jako manažer pro projek Momster.cz, zaměřený na možnosti flexibilní práce a podnikání se zaměřením na matky s dětmi.