10 rad pro přežití pro pracující matky

 

tipy pro pracující matky

 

Být pracující matkou na plný úvazek je vyčerpávající a stresující. Odloučení je emocionálně náročné, jak pro dítě, tak pro maminku.

Často vede k pocitům viny, protože nemůžete věnovat rodině tolik času a pozornosti, kolik byste chtěly.

Klíčem je nalezení té správné rovnováhy.

Těchto 10 tipů vám ji pomůže nalézt.

 

1. Všechno si pište. Dnes už nemusíte mít po ruce tužku a papír. Existuje plno aplikací ( Remember the Milk, Color Note) které vám organizaci času i psaní poznámek usnadní. Nemáte čas na psaní, telefony mají funkci diktafonu. Využijte ji.

 

2. Stanovte si max 30 min. denně na rychlý úklid. Myčka, sebrat špinavé prádlo, zlikvidovat zákeřné lego na podlaze.

 

3. Vyperte alespoň jednu pračku denně. Prádlo co nejlépe vytřepte a pověste. Co jde, vyvěste na ramínko. Suché prádlo rovnou uklízejte. Žehlete pouze, je-li to bezpodmínečně nutné.

 

4. Po dětech se naše tělo změní. I když se po porodu vrátíte na stejnou váhu jako před tím, je celkem běžné, že se proporce trochu upravily. Proberte šatník každého půl roku. A všechno, v čem nevypadáte doslova úžasně, dejte na charitu, nebo prodejte. Nesyslete si věci do kterých zhubnete. Místo nich si pořiďte něco, v čem vypadáte jako bohyně už dnes.

 

5. Kdykoli vaříte, uvařte dvojnásobné množství a polovinu zamrazte.

 

 

6. Práce a malé děti vás zaměstnávají na 100%. Přesto si udělejte čas a alespoň jednou týdně zvedněte telefon a zavolejte své přátele. Vám to možná nepřijde, ale věřte, že jim chybíte. Navíc není nikdy od věci, zůstat v obraze :)

 

 

7. Každý týden si udělejte čas jen sama pro sebe. Co se týče priorit, mají maminky péči sami o sebe na konci dlouhého seznamu. Je skvělé , že se staráte o celou rodinu, ale kdo se stará o vás? S únavou vaše produktivita klesá a věřte, že odpočatá uděláte za hodinu více, než unavená za dvě. Takže, žádné vaření, žádné rodičování, žádné domácí práce. Jen Vy. Spojte příjemné s užitečným a plácněte si na obličej okurku, nebo žloutek s tvarohem a relaxujte.

 

8. Řekněte si o to, co chcete. Lidé kolem nás nečtou myšlenky, ani nepřemýšlí stejně jako vy.

Často si neříkáme o to, co si přejeme jen proto, že se bojíme odmítnutí. Bojíme se toho, že se na nás někdo rozzlobí. Je jedno, jestli jde o práci, nebo třeba o sex. Pokud svou prosbu pronesete mile, ale sebejistě, získáte to, co chcete a také více obdivu a respektu. A to jak v práci, tak ve vztahu.

 

9. Stanovte si hranice.

Těžko se vám přihodí, že váš nadřízený, nebo kolega přiběhne a řekne „honem je půl čtvrté, musíte pro syna do školky!“ Musíte lidi doslova naučit, že i když odcházíte v určitou hodinu, a nejste nonstop na telefonu, stále odvádíte skvělou práci.

 

10. Uvažte změnu kariéry. V dnešní době není práce na dálku nic neobvyklého. Řada zaměstnavatelů vychází svým zaměstnancům vstříc a umožňují jim tzv home-office. Ne každé povolání však tento druh práce umožňuje. Pak je možná na čase, zamyslet se, co opravdu chcete. A uvážit změnu kariéry. Rovnováhu mezi prací a rodinou umožňuje např. práce virtuální asistentky. Pracovat můžete odkudkoliv a pracovní dobu si určujete sami. Přitom se jedná o podnikání s minimálními náklady.

 

A jedna extra na závěr

Berte život s humorem :)

<a href="http://www.freepik.com”>Selected by freepik</a>